Taşaltı Sigorta
Yoganın Faydaları
0 (533) 699 84 10

Sosyal Medyada Biz}

Yoganın Faydaları

Yoganın Faydaları

Yoganın Faydaları

Düzenli olarak yoga yapmanın fiziksel ve ruhsal açıdan size sağlayabileceği yararlara daha yakından göz atmaya ne dersiniz?

Bir aktivite düşünün: Doğayla iç içe de yapabilirsiniz, evinizin konforlu ve huzurlu atmosferinde de. Hiçbir profesyonel ekipmana ihtiyaç duymadan, başlangıç seviyesine uygun antrenman programlarına kolaylıkla erişebilirsiniz. Bu aktiviteyi yaparken hem formunuzu koruyabilir hem de ruhunuzu dinlendirerek gündelik hayatın stresinden uzaklaşabilirsiniz. Sizce de kulağa harika gelmiyor mu? O halde, artık açıklayabiliriz: Yogadan söz ediyoruz!

Hindistan’da ortaya çıkan ve uzun yıllardan beri dünyanın birçok farklı yerinde milyonlarca insan tarafından uygulanan yoga; fiziksel, ruhsal ve zihinsel bir uygulama olarak tanımlanır. Başka bir deyişle, yoga yaptığınızda hem ruhunuzun hem de bedenizin dahil olduğu bir yolculuğa çıkarsınız. Yoganın kendi içinde farklı öğretileri, egzersizleri ve nefes çalışmaları vardır. Ancak yoga yapmak için bu uygulamanın felsefesini ve öğretilerini tümüyle benimsemeniz gerekmez. Size en uygun olan egzersiz programını, meditasyon tekniğini ve stili tercih edebilir, boş zamanlarınızı verimli bir şekilde değerlendirmek için harika bir alternatif oluşturabilirsiniz. Peki, neden yogaya başlamalısınız? Gelin, yogaya en kısa sürede başlamak için motivasyon kazanmanıza yardımcı olabilecek 10 nedene daha yakından göz atalım.

  1. Stresten Uzaklaşın

Gündelik yaşamın yoğun temposu, her insanın omzuna stres yükü bırakabilir. Hatta söz konusu stresli düşünceleri oluşturan kaynakların farkında bile olmayabilirsiniz. Yoganın psikolojik faydaları arasında ilk sırada, size gündelik yaşamın stresli atmosferinden uzaklaşarak kendinizle baş başa kalma fırsatı tanıması yer alır. Yoga egzersizlerini düzenli ve doğru şekilde uyguladığınızda, daha dingin ve huzurlu bir ruh haline sahip olabilirsiniz. Ayrıca yoga antrenmanları günlük hareket düzeyinizi de artıracağı için, vücudunuzda salgılanan adrenalin de düzenlenir. Böylelikle kaygı düzeyinizi azaltabilir, stresli düşünceleri hayatınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

  1. Daha Esnek Bir Vücuda Kavuşun

Yoga yalnızca farklı meditasyon tekniklerinden ve nefes egzersizlerinden ibaret bir uygulama değildir. Seçtiğiniz antrenmanın seviyesine ve türüne göre, vücudunuzdaki farklı kas gruplarını çalıştıran ve daha esnek bir vücuda kavuşmanızı sağlayan birçok egzersiz yapabilirsiniz. Böylelikle yoganın fiziksel faydaları sayesinde; daha güçlü bir vücuda kavuşabilir, kas ve bağ dokularınıza esneklik kazandırabilirsiniz.

  1. Bütçenizi, Vaktinizi ve Olanaklarınızı Zorlamayın

Az önce de sözünü ettiğimiz gibi; her bütçeden, spor seviyesinden ve sağlık durumundan insanın kendine uygun bir yoga programı oluşturması mümkündür. Bu nedenle yoga yapmaya karar verdiğinizde, sizin için en ulaşılabilir ve keyifli olan programı seçmekte zorlanmazsınız. Yogaya dair birçok kaynağa ulaşabilir, ücretsiz eğitim videolarına ve içeriklerine göz atabilir, dilerseniz profesyonel eğitmenlerden ders alarak yoga kurslarına katılabilirsiniz. Kısacası, yoga yapmak için boş vaktinizin tamamını feda etmenize ya da olanaklarınızı zorlamanıza gerek kalmaz. Arzu ederseniz yoga gruplarına katılarak sosyalleşebilir ya da tamamen kendinizi dinleyerek evinizdeki konfor alanınızda kalabilirsiniz.

  1. Formunuzu Koruyun

Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenlerin sporu yaşamının bir parçası haline getirmeleri gerektiği konusunda hemfikir olmayan yoktur. Ancak vücut direncinizi ve formunuzu korumak için hangi spor branşını seçeceğiniz tamamen size kalmış. Eğer siz de formunuzu korumak ve vücudunuzun yağ oranınını azaltmak istiyorsanız, düzenli uygulanan yoga antrenmanlarına güvenebilirsiniz. Çünkü yoga egzersizlerinin barındırdığı nefes teknikleri ve esneme hareketleri, metabolizmanızın dengelenmesine yardımcı olur. Böylelikle kolayca kilo kontrolü ve takibi yapabilir, tatlı krizlerinin ve aşırı iştah sorununun önüne geçebilirsiniz.

  1. Vücudunuzu ve Zihninizi Daha Yakından Tanıyın

Yoga yapmak, size hem vücudunuzu hem de zihninizi daha yakından tanımak için oldukça keyifli ve etkili bir yol açabilir. Yoga esnasında uyguladığınız egzersizler, vücudunuzun esnekliğini ve kondisyonunuzu ölçmek için oldukça faydalıdır. Diğer yandan, farklı nefes egzersizleri yapmak, vücudunuzu gözlemlemenizi ve farkındalığınızı artırmanızı sağlar. Yalnızca birkaç yoga antrenmanından sonra nefesinizi çok daha kolay bir şekilde kontrol etmeyi öğrenebilir, iç huzurunuzu artırabilirsiniz. Zihinsel süreçlerinizi daha yakından tanıdıkça, düşüncelerinizi düzenlemek ve farklı düşüncelerle yüzleşmek de kolaylaşır. Üstelik, çeşitli meditasyon tekniklerini de programınıza dahil edebilir ve stresli durumlarla başa çıkabilme becerinizi her geçen gün artırabilirsiniz.

  1. Duruşunuzu Düzeltin

Omurganızın, kollarınızın ve bacaklarınızın doğru pozisyonda durması, postür olarak adlandırılır. İş ya da okul hayatınızın yoğun temposu içinde, farkında olmadan kambur duruyor olabilirsiniz. Duruşunuzun, diğer adıyla postürünüzün doğru olması, vücut ve omurga sağlığınız açısından son derece önemlidir. Aksi takdirde uzun vadede sırt ya da bel ağrılarıyla karşılaşabilir, gün içindeki yorgunluğunuzun nedensiz yere arttığından şikayet edebilirsiniz.

Özellikle gün boyu masa başında ve aynı pozisyonda çalışan kişilerde, yanlış duruş pozisyonundan kaynaklı şikayetlere sıkça rastlanır. Yoga egzersizlerinin size katacağı vücut farkındalığı, zaman içinde duruşunuzu da düzeltmenize olanak tanır. Egzersizler esnasında, kas aktiviteleriniz sırasında duruşunuzdaki stabiliteyi korumaya odaklanabilir ve kaslarınızın uyumlu çalışması sayesinde doğru duruşu yakalayabilirsiniz. Böylelikle iş veya okul hayatınızdaki yorgunluk şikayetini azaltabilir, yoganın çalışma hayatına faydaları ve etkilerinden yararlanabilirsiniz.

  1. Özgüveninizi Artırın

Yoga antrenmanlarını ve egzersizlerini düzenli olarak uyguladığınızda, sinir sisteminizin fonksiyonlarını aktifleştirebilirsiniz. Böylelikle vücudunuzdaki hormon seviyeleri dengelenir ve ruh halinizdeki çalkantıları önleyebilirsiniz. Elbette tümden stressiz ve sorunsuz bir yaşam sürmek, neredeyse kimse için mümkün olmayabilir. Ancak vücut ve zihin farkındalığınızı gitgide artırdığınızda yaşamınızdaki sorunlarla ve stres kaynaklarıyla çok daha rasyonel bir şekilde yüzleşebilir ve sizi mutlu eden kişilere ya da aktivitelere yönelebilirsiniz. Kısacası, kendinize rehberlik etmek için aradığınız motivasyonu ve bilgeliği yoga sayesinde kazanmanız mümkün. Özgüven sorunlarınızı kendinizi daha yakından tanıyarak aşabilir, kendinize güvenerek uyandığınız her yeni günün tadını dilediğinizce çıkarabilirsiniz.

Yoganın Faydaları
  1. Akciğer ve Kalp Sağlığınızı Destekleyin

Yogada uygulanan nefes teknikleri ve egzersizleri, pranayama olarak adlandırılır. Nefes almak, her bireyin yaptığı bir eylemdir. Ancak nefes kontrolü sayesinde doğru şekilde nefes alıp vermek, akciğer ve kalp sağlığınızı desteklemek açısından büyük önem taşır. Kaslarınızı geliştiren ve vücut kondisyonunuzu artıran yoga egzersizlerini uygulamak için vakit ve enerji bulamadığınız zamanlarda bile, yalnızca nefes teknikleri çalışarak vücut sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Böylelikle kalbinizi dinlendirebilir, daha enerjik ve dinamik bir ruh haline sahip olabilirsiniz.

  1. Bel ve Sırt Ağrılarıyla Vedalaşın

Yoga yaparken uyguladığınız egzersizler; kaslarınızı güçlendirmenizi, esnetmenizi ve gevşetmenizi sağlar. Bu nedenle, özellikle antrenman öncesinde ve sonrasında uygulanan ısınma ve soğuma egzersizlerini ihmal etmemelisiniz. Düzenli olarak yoga yaptığınızda kaslarınızda yaşanan gelişme sayesinde bel, sırt ve boyun ağrılarıyla vedalaşabilir, kronik yorgunluk sorununa etkili bir çözüm oluşturabilirsiniz.

  1. Sezgilerinizi Geliştirin ve Yaratıcılığınızı Artırın

Başlarken de sözünü ettiğimiz gibi, dilediğiniz yerde ve anda yoga yapmanız mümkün. Doğayla baş başa geçirdiğiniz bir anda ya da evinizin huzurlu atmosferinde yoga yapabilirsiniz. Yoganın mekan konusunda size sunduğu özgürlük, kendinizi en huzurlu ve yaratıcı hissettiğiniz yerleri dilediğinizce seçebilmenize olanak tanır. Kendinizi dinlediğiniz ve düşüncelerinizle baş başa kaldığınız bu anlarda, yaratıcılığınızı artırabilir ve sezgilerinizi güçlendirebilirsiniz. Yoganın sizi stresten adım adım uzaklaştıran öğretileri ve egzersizleri, her seans sonrasında daha huzurlu ve mutlu bir ruh haline sahip olmanızı sağlayabilir.

Kısacası, yoga yaparken tamamen vücudunuzla ve zihninizle baş başa kalabilirsiniz. Böylelikle düşünme, değerlendirme ve analiz becerilerinizi geliştirebilir, hayata daha pozitif bir şekilde bakmaya başlayabilirsiniz!

08 Ocak 2023
419 kez görüntülendi
Wordpress Tema indir