Taşaltı Sigorta
Yükseltilmiş Sebze Yatakları Nasıl Yapılır?
0 (533) 699 84 10

Sosyal Medyada Biz}

Yükseltilmiş Sebze Yatakları Nasıl Yapılır?

Yükseltilmiş Sebze Yatakları Nasıl Yapılır?

Yükseltilmiş Sebze Yatakları Nasıl Yapılır?

Yükseltilmiş sebze yatağı inşa etmek için pek çok neden vardır. Eğer araziniz killi, taşlı veya kumlu ise bu yöntemle sebzeleriniz için mükemmel yetiştirme ortamları oluşturabilirsiniz. basitçe ahşap veya farklı maddeler kullanılarak bitkilerin yetiştirme ortamının yer seviyesinden daha yüksekte olmasını sağlamak yöntemi ile gerçekleşmekte.

Sebze yatakları sayesinde bitkileriniz evcil hayvanların, kedilerin ve çocukların yolundan çekilmiş olacak ve ezilme riskini yaşamayacaktır. Ayrıca toprak daha erken ısınacak ve bitkinin gelişimini hızlandıracaktır. şaşırtma işlemi için daha yumuşak bir toprak sağlayacak ve fidelerin tutma ihtimalini artıracaktır ve topraktan gelen salyangoz gibi zararlıların bitkilere ulaşması daha zor olacaktır.

Yükseltilmiş Sebze Yatağı Yapılış Aşamaları
Gerekli Malzemeler
Yükseltilmiş sebze yatağı tercih edilmesinin sebebi ucuz ve inşa edilmesinin kolay olmasıdır. İşlenmemiş tahta parçaları kullanarak hurda inşaat demirleri ile çok ucuza yapabilirsiniz.. İşlenmemiş çam beş ila 10 yıl arasında dayanabilir, ancak eskiyen ve değişmesi gereken tahtalar olursa yükseltilmiş sebze yatağı bozulmadan parça parça olarak kolayca değiştirilebilir.

2 Adet 2 Metre tahta
2 Adet 1 Metre tahta
Demir inşaat çubuğu
Karton parçaları

1. Adım Tahtalarınızı Konumlandırın

Düz bir zeminde, tahtaları iç köşeleri birbirine değecek şekilde yatırın. Uzun bir tahtayı yan tarafına koyun ve bir çekiç kullanarak , her köşeden 30 cm kadar inşaat demirini zeminin bir kısmı geçecek şekilde çakın.

  1. Adım Kısa Kenarları Destekleyin

Geçici destek için her tahtanın ortasına denk gelecek şekilde inşaat demirlerini çekiç yardımı ile yerleştirin.

  1. Adım Daha Fazla Destek Ekleyin

Kısa kenarlara ikişer tane uzun kenarlara ise dörder tane denk gelecek şekilde inşaat demirlerini çekiç yardımı ile yerleştirin. inşaat demirlerini yeteri kadar toprağa çaktığınızdan emin olun yoksa ilerleyen zamanlarda toprak ve su gelmesi ile sebze yatağı açılabilir.

  1. Adım İçini Doldurun

Yükseltilmiş sebze yatağı yapımında en önemli adım ise içinin doldurulası aşamasıdır. zeminden gelecek olan yabani otların ve zararlı canlıların yukarıya geçişini önlemek için tel örgü ve karton parçaları serilmeli daha sonra kullanılmak istenen toprak karışımı sebze yatağına doldurulmalıdır.

Alternatif Yöntemler

Sonsuz sayıda farklı alternatifler türetilebilir. siz de elinizde olan malzemeler ile yükseltilmiş sebze yatağı yapabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yükseltilmiş yataklar mükemmel su drenajı sağlamasının yanında yerde yapılan yetiştiriciliğe göre toprak çok çabuk kurumaktadır. Bu nedenle sık sık sulanmalı ve toprağın kuru kalmadığından emin olunmalıdır. olası olumsuzlukların önüne geçmek için damla sulama sistemi kurulabilir.

zengin ve mikroorganizmalarla dolu bir yatağa sahip olmak istiyorsanız yataklarınızın en az yarısını organik madde ile doldurmaya özen gösteriniz. yapacağınız karışımın PH derecesinin de iyi ayarlanmış olması gerekmektedir.

Eğer ahşap malzemeden imal edecekseniz parçalarının kolayca sökülebilir ve değiştirilebilir olmasına dikkat ediniz. çürümeye dayanıklı ağaç türleri kullanmaya çalışınız. Bu size ilerleyen zamanda daha az iş yükü çıkaracaktır.

Sebze yatağınızın ölçülerini yetiştireceğiniz bitkinin sıra üzeri ve sıra arası dikim mesafelerini dikkate alarak seçerseniz birim alandan maksimum verim sağlarsınız.

27 Aralık 2022
986 kez görüntülendi
Wordpress Tema indir